KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Fuat Başar

Hattat
Doğum Tarihi H. 1368-1369
M. 1949
Doğum Yeri Erzurum

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1953 yılında Erzurumda doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra memleketindeki Tıp Fakültesi'ne girdi. kendi ifadesine nazaran, 1976'da bir gün bir sahaf dükkanında gördüğü Mahmud Yazır Kalem Güzeli adlı eserinin etkisiyle hüsn-i hatta merak sarıp marangoz kalemiyle yazı meşkine başladı. Yine aynı kitapta gördüğü ebrulardan da etkilenen sanatkar, yeni yayınlanmış olan Ebru kitabının yazarı Uğur Derman ile iletişime geçerek, Hamid Aytaç’tan mektup yoluyla sülüs ve nesih meşkine başladı. Ayrıca üstad Mustafa Düzgünman'dan da aynı şekilde ebru sanatının inceliklerini öğrenmeye çalıştı.

Ancak kendi çabaları ile yaptığı denemelerden istediği sonucu alamıyordu. Nihayet içindeki sanat aşkına engel olamayınca staj aşamasında fakülteyi terkederek 1980’de İstanbul'a yerleşti. İlk işi Hamid Aytaç'tan yazı meşkini  tamamlamak oldu. O senenin 10 Eylül günü icazet aldı. Ancak öğrenci kabul etmeyen Mustafa Düzgünman'dan 1989'da ebru icazeti alabildi.

İcazet aldığı tarihlerden itibaren profesyonel hattat ve ebrucu olarak hayatını sürdürmekte olan Fuat Başar, yazı sanatında dünya çapında, ebru sanatında ülke çapında önemli sanatcılar yetişdirdi. 100’ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı karma ve ferdi sergiler açtı. Özellikle ebru fizikokimyası başta olmak üzere ebrunun her yönü ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.

Eserleri

Hocaları

Mustafa Düzgünman
Ebru
H. 1410 / M. 1989
Hamid Aytaç
Sülüs

Talebeleri

Osman Özçay
Sülüs
Nesih
Eda Funda Özkan
Ebru
H. 1420-1424 / M. 2000-2003
Mehmed Özçay
Hüsn-i Hat
Gürkan Pehlivan
Hüsn-i Hat
H. 1419-1420 / M. 1999
Levent Karaduman
Hüsn-i Hat
Eda Özbekkangay
Ebru
no image
Ayten Odabaş Kaya
Hüsn-i Hat
no image
Mevlüt Beşir
Hüsn-i Hat
no image
Avni Nakkaş
Hüsn-i Hat

Faaliyetler