KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Eda Özbekkangay

Sanatkâr
Doğum Tarihi H. 1397-1398
M. 1977
Doğum Yeri İstanbul

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1977 yılında Üsküdar Sultantepe’de bulunan Özbekler Dergahı’nda dünyaya geldi. Dedesi Hezarfen İbrahim Edhem Efendi’nin kurucusu olduğu ve ilk müdürlüğünü yaptığı Sultanahmet Endüstri ve Meslek Lisesi’nde eğitimine başladı. Sonra Haydarpaşa Endüstri ve Meslek Lisesi Makine Ressamlığı bölümünden mezun oldu. 1997 yılında düzenlenen Uluslararası Ebru Kongresi’nde kıymetli hocası Hikmet Barutçugil ile tanışarak öğrencisi oldu.
Eda Özbekkangay, öte yandan  günümüzün önde gelen ebrû ve hat sanatı ustalarından olan Fuat Başar’dan meşk ederek icâzet aldı.

Bir asır önce dedesinin ilim, irfan ve sanat yuvası haline getirdiği Özbekler Dergah’ında ailesinin desteğiyle ebruyu yeniden canlandırmayı ve ata sanatını yaşatmaya gönül verdi.


Amerika Birleşik Devletlerinde, Paris’te ve yurt içinde toplam 7 adet kişisel sergi düzenledi. Ayrıca ülkemizde 13 adet karma sergide yer aldı.


Son sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde SEYR-Ü SEHER ismiyle 2015 yılı içinde düzenledi.


Aşk ile bağlı olduğu Ebru sanatını yaşam biçimi haline getirdi. Atölyesinde çalışmalarına sürdürürken Üsküdar Halk Eğitim Merkezinde ve TAV Havalimanları Holding’de eğitimlerine devam ediyor.


Ebrunun gönüle ve göze şifa olduğunu dile getiren Eda Özbekkangay insanın ruhunda ne varsa kağıda onun yansıdığını söylüyor.

Hocaları

Fuat Başar
Ebru