KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Mevlüt Beşir

Hattat
Doğum Tarihi H. 1406-1407
M. 1986
Doğum Yeri Rize

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1986 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize’de tamamladı. Küçük yaşlardan itibaren Hat sanatı ile ilgili olan sanatçımız, 2007 yılında ailesinin İstanbul’a taşınmasıyla beraber birçok tarihi eserde yer alan yazıları yakından inceleme imkânı buldu.

 Bu yıllarda Sakarya Üniversitesi Elektronik bölümüne kayıt oldu. Prof. Dr. Mehmet MEMİŞ Hoca’dan Rika yazıyı meşk etti. Osmanlı Devleti zamanında resmi dairelerdeki yazışmaların nasıl ve hangi ekollerde yazıldığını yakinen incelemek için, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak ufkunu genişletti. 

 Hat ve Ebru Üstadı Fuat BAŞAR Hoca ile Sülüs, Nesih ve Talik yazı meşk etmeye başladı. Bütün vaktini yazıyla doldurması tahsilini 2.Sınıftan terk etmesine sebep oldu. 2011 yılında Hattat Fuat BAŞAR ve Turan SEVGİLİ Hocalardan icazet aldı. Yurt içi ve yurt dışında nice karma sergide eserleri yer alan sanatkârın, birçok koleksiyoner, cami ve tekkede levhaları bulunmaktadır.

 2017 yılında Ankara’da ikamet etmeye başlayan sanatkârımız,  İslam Ülkeleri Akademisyenler Vakfı Türk İslam Sanatları Merkezi’nde Hüsn-i Hat dersleri verip talebe yetiştirmekte ve çalışmalarına devam etmektedir.

Hocaları

Fuat Başar
Hüsn-i Hat
Turan Sevgili
Hüsn-i Hat