KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

IRCICA Birinci Milletlerarası Hat Yarışması مسابقة ارسيكا الأولى للخط

Düzenleyen : IRCICA
Ne Zaman? 24.12.1985 - 22.12.1986

Açıklama

Milletlerarasi Islâm Kültür Mirasini Koruma Komisyonu bu katalogu Islâm sanatini ve özellikle hat sanatini sevenlere takdim etmekten memnunluk duymaktadir. Katalogda, Komisyon tarafindan Hamid Aytaç (AI-Amidi) adina 1986 yilinda tertiplenen Birinci Uluslararasi Hat Yarismasi'nda ödül kazanan levhalar tanitilmaktadir. Yarisma, kökü çok eskiye dayanan bu Islâm sanatinin kiymetini ve yazi stillerini muhafaza ederek yasatmak, günümüzde , gelecek nesillerde hat sanatiyle ilgilenen sanatkârlari tesvik etmek maksadiyla tertip edilmistir. Genç sanatkârlar yarismaya sunduklari basarili eserleriyle, eski ustalarin izinden giderek onlarin hatirasini ölümsüzlestirmeye muvaffak olmuslardir.

Yarisma 24 Aralik 1985'de ilân edilmis ve neticeler, Komisyon Sekretaryasinin bulundugu Istanbul'da Islâm Tarih, Sanat ve Kültür Arastirma Merkezi'nde toplanan jüri tarafindan, 22 Aralik 1986 tarihinde açiklanmistir. Yarismaya 32 ülkeden 352 sanatkâr, toplam 1272 levhayla katilmistir. Eserler su stillerde yazilmistir: Sülüs/Nesih, Celi Sülüs, Talik/Celi Talik, Divanî/CeIi Divanî, Kûfi, Reyhani, Rik'a ve Hamit Aytaç'in bazi eserlerinin taklidi.

Yarisma neticesinde 18 ülkeden 43 sanatkâra 35,500 dolar tutarinda 62 ödül dagitilmistir. Ingilizce ve Arapça olarak hazirlanan bu katalogda ödül kazanan levhalar, boyutlari, ödülün çesidi, hattatlarin fotograflari ve adresleri bulunmaktadir. Fotograflarin altindaki rakamlar, hattatlarin yarismaya sunduklari levhalari göstermektedir.

Ödül kazanmis levhalar önce Komisyon Sekreteryasinda sergilenmistir. 1987 yilinda gezici sergi olarak Suriye'ye gönderilen bu eserler, bu yil da Malezya'da sergilenmistir. Bu Islâm sanatina olan ilgiyi yasatmak ve canlandirmak gayesiyle, serginin Islâm Konferansi Teskilati'nin diger üye ülkelerinde ve ilgi duyan diger memleketlerde tekrarlanmasi düsünülmektedir.

Komisyon bu yarismanin her üç senede bir tekrarini kararlastirmis ve meshur hattat Yakut Al-Mustasimi adina yapilacak olan ikinci yarismanin hazirliklarina baslamistir. Komisyon ikinci varismanin da amaç ve hedeflerine ulasacagini ümid etmektedir.

Sanatkâr ve sanatseverlerin bu katalogu begeneceklerini ümid ederiz. Prof.Dr.Ekmeleddin Ihsanoglu Komisyon Sekreteri ve IRCICA Genel DirektörüFotoğraflar

Ödüller

Sanatkârlar

Eserler