KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Gülnihal Küpeli

Yrd. Doç. Dr
Müzehhip
Doğum Tarihi H. 1388-1389
M. 1969
Doğum Yeri Tokat - Niksar

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

  Tokat’ta dünyaya gelen Gülnihal Küpeli, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip- Minyatür Anasanat Dalı’nda Tahsin Aykutalp atölyesinden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde Çiçek Derman ile yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. 2013-2014 yılları arasında Oxford University Oxford Center for Islamic Studies araştırma bursu ile İngiltere’de bulundu. 2014-2015 yılları arasında Oxford University Oriental Institute Khalili Research Center’da ve 2015-2016 yılları arasında Manchester British Muslim Heritage Centre araştırma merkezinde çalışmalar yaptı.

1993-2003 yılları arasında Saadet Gazi ile Süleymaniye Kütüphanesi ve Atatürk Kitaplığı Patoloji bölümünde kağıt restorasyonu ve konservasyonu üzerine çalıştı. Mısırlı Hattat Seyyid İbrahim hakkında hazırlanan kitapta yer alan 11 Hüsn-i Hat levhası onardı ve tezhibini yaptı. Mustafa Paşa Yalısı, Cambridge Muslim Collage dersliği, Almanya Stuttgart’da  Büyük Mekke Projesi gibi sicil mimari yapılara kalemişi desenler hazırladı.

Türk Petrol Vakfı Müzesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzesi’nde eserleri sergilenen sanatçı, 2008 yılından bu yana İstanbul- Enderun Antik’te Sanat danışmanlığı yapıyor. Çeşitli kurumlarda dersler veren ve yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye katılan sanatçı Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tezhip ve Minyatür Ana Sanat Dalı’da öğretim üyesidir.

   

Eserleri

Hocaları

Dündar Tahsin Aykutalp
Tezhip
Fatma Çiçek Derman
Tezhip