Emel Türkmen

Müzehhip

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1976 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1990 yılında Fatih'teki Sultan Selim Kız Meslek Lisesi'nde Klasik Cilt bölümünde Ali Kunduracıoğlu'ndan ders alan Emel Türkmen, Cilt sanatı restorasyonu alanında da çalışmalar yaptı. Bu sıralarda Türk desenleri dersini Hayri Aykutalp'ten aldı. Lise döneminden başlayarak, hem hat levhalarını hem de cilt kapaklarını süslemesi kısa zamanda fırçasını güzelleştirmiş, bu alandaki bilgi ve becerisini arttırmıştır.


Eğitimine devam ederken, İslam Konferansı Teşkilatı'na bağlı İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi(İrcica)'nin Süleymaniye Kütüphanesi'nde açtığı-Saadet Gazi Hanımefendi tarafından verilen kağıt restorasyonu kursunu tamamlayarak sertifika aldı. 1993 yılında liseyi birincilikle bitirdi.


Mezun olduğu yıldan itibaren, 6 sene, Ali Kunduracıoğlu'nun yardım ve teşviki ile el yazması kitapların kağıt ve cilt restorasyonu alanlarında, şu anda özel koleksiyonlarda bulunan pek çok eserin bakım ve onarım yapmıştır.


1993-1995 yılları arasında, Kültür Bakanlığı'nın Topkapı Sarayı bünyesinde verilen Tezhib kursunda ders almıştır.


1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümüne girdi. Cilt sanatını Anasanat dalı olarak seçti. Üstad İslam Seçen'in deneyiminden ve Seçen'e ait orjinal kalıplardan faydalanarak birçok farklı cilt üzerinde çalıştı ve bazı kapakların süslemelerini kendisi yaptı. Yardımcı sanat dalı olarak Tezhib sanatını seçti ve Rikkat Kunt'un öğrencilerinden olan Prof. Dr. Faruk Taşkale'nin bilgisinden, sınırsız arşivinden ve araştırmalarından faydalanarak eğitimine devam etti. Hocasının teşviki ile serbest tasarımlar yapması ufkunu ve bakış açısını geliştirdi.


1998 yılında, "Türk Cilt Sanatının Tarihçesi" ve "15-16.yy Ciltlerinin Özellikleri " başlıklı lisans tezi ile, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü'nden birincilikle mezun olarak, Sakıp Sabancı teşvik ödülüne layık görüldü .Hocası Prof.Dr. Faruk Taşkele'den icazet aldı.


Mezun olduktan sonra cilt atölyesi kurma imkanını bulamayan sanatçı bu sanatı bırakmak zorunda kaldı. Çok sevdiği ve hobi niteliğinde gördüğü tezhib sanatı , eşi hattat Hüseyin Hüsnü Türkmen bey ile çalışmaya başlamasıyla profosyonelliğe dönüştü. Mezuniyetinden sonra 2 yıl süresince eski Hat levhalarının, murakkaların ve fermanların onarımını ve dönemlerine uygun tezhiblerini yaptı.


1999-2001 yılları arasında "Fatih Belediyesi Meslek Edindirme Kursları"bünyesinde, Tezhib dersleri verdi. Birçok öğrenci sergisi hazırladı.


2000 yılında Hattat Doç. Dr. Savaş Çevik ile tanıştı. Onun tavsiye ve önerileri, yazıdaki kamış kalınlığına göre Tezhip icra etmesini sağladı. Çevik'in yurt içi ve yurt dışındaki sergilerinde pek çok çalışması sanatseverlerle buluştu.


2005 2007 yılları arasında Hırkay- ı Serif vakfının açtığı Hocaüveys Kültür Merkezi ‘ nde tezhib dersleri verdi.


2002-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İSMEK) Bakırköy ve Türk İslam sanatları doğancılar Şubesi'nde ihtisas dersleri verip Feshane'deki sene sonu düzenlenen genel sergilere öğrencilerini hazırlamıştır.


Öğrendiğini öğretmenin ne denli büyük bir sorumluluk olduğunun bilincinde olan sanatçı, Tezhip icra ederken eğitim vermenin kendisini daha çok geliştirdiğine inanmakta ve bu sanatın layığı ile yapılması,hakkıyla yüceltilmesi için bilgilerini aktarmaktadır.


Bu hassasiyetle verdiği eğitim "İSMEK' in 2006 yılında düzenlediği "GÜL" konulu Türk İslam Sanatları Branş yarışmasında öğrencilerine birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerini kazandırdı. Yine "İSMEK" tarafından düzenlenen İstanbul genelini kapsayan 2007 yılının Mevlana yılı olması dolayısıyla MEVLANA konulu Türk İslam Sanatları Branş yarışmalarında: birinci, ikinci ve üçüncülüğün yanı sıra altı eserin sergileme hakkını, yine öğrencileri kazanmıştır. Bir öğrencisi de Kültür Bakanlığının geleneksel olarak her iki yılda bir Türkiye genelinde düzenlediği Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında başarı ödülü aldı .


Yurt içinde ve yurt dışında ( Kuveyt, Tunus, Dubai, Sarja ,Abu dabi, Almanya, Japonya ,Kore ....) . düzenlenen klasik Türk İslam Sanatları konulu bir çok karma sergiye katılan sanatçının özel kolleksiyonlarda eseleri bulunmaktadır levha boyutlarındaki bazı tezhipleri yayınlanmıştır.


2008 yılında Türk Gençlik Vakfı ile Cemal Reşit Rey sergi salonunda düzenlediği "ALTINDAN HALELER" Tezhib Sergisi ve Mezuniyet Merasimi.. isimli 120 eserlik tezhib sergisinde 1999 yılından bu yana yetiştirdiği 18 öğrencisine ,tezhib sanatının yakın tarihinde ilk kez toplu icazet merasimi düzenlemiş ; öğrencilerinin ve kendisinin eserlerini sanat severlerle buluşturmuştur.


Halen "Hüseyin & Emel Türkmen" isimli atölyesinde klasik tezhip çalışmalarının yanında, modern tasarımlarla ,ülkemizdeki ve yurt dışındaki tanınmış hattatların yazılarını tezhiplemeyi sürdürmekte, Klasik Türk Sanatları Vakfında ve atölyesinde öğrenci yetiştirmektir.  Evli ve iki çocuk annesidir. 

Eserleri

Hocaları

Faruk Taşkale
Tezhip

Talebeleri

Mihriban Beyza Kaya
Tezhip
no image
Emine Burçin Yılmaz
Tezhip
Selcen Belgin Balıkçı
Tezhip
Nagihan Zan
Tezhip
Nazlı Durmuşoğlu
Tezhip
Tezhip
no image
Asuman Coşkun
Tezhip
no image
Esra Öztürk
Tezhip
no image
Fatma Zehra Yıldız
Tezhip
no image
Hatice Kübra Tavaslı
Tezhip
no image
Ayşe Hümeyra Maşlak
Tezhip
no image
Fatma Betül Akça Mollaoğlu
Tezhip
Figen Tekiner
Tezhip
Şükran Sadoğlu Bayansar
Tezhip
no image
Emine Sukla Çelikay
Tezhip
no image
Kevser Çetin
Tezhip
no image
Aslı Türkmen
Tezhip

Faaliyetler