KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Deniz Öktem Bektaş


Doğum Tarihi H. 1395-1397
M. 1976
Doğum Yeri Hollanda

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1976 yılında Hollanda’nın Kerkrade şehri’nde doğdu. 1994’te Üsküdar İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. 2000’de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü’nden mezun olduktan sonra Amerika’da Washington D.C.’de Georgetown Üniversitesi’nde İletişim, Kültür ve Teknoloji bölümü’nde yüksek lisans yaptı.


Amerika’daki eğitimi sırasında İslam Hat Sanatı’na ilgi duyarak 2001’de Muhammed Zekeriya ile rik’a ve nesih çalışmaya başladı. İstanbul’a döndükten sonra da Hasan Çelebi ve Davut Bektaş ile rik’a, nesih ve sülüs meşklerine devam etti. 2007’nin Ekim ayında IRCICA’da düzenlenen törenle üç hocasının da imzaladığı sülüs-nesih icazetini aldı.


2007 yılında IRCICA’nın 7. Uluslararası Hat Yarışması’nda ve 2008’de Şarja Hat Bienali’nde nesih hattında teşvik ödülleri aldı.  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği 17. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması'nda Hüsn-i Hat dalında başarı ödülüne layık görüldü. 2015’te Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği Ulusal Hat Yarışması’nda 3.’lük ödülü aldı. 2017’de 19. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nda Hüsn-i Hat dalında sergileme ödülü aldı. Yurt içinde ve yurt dışında karma sergilere katıldı. Halen eser üretmekte ve özel İngilizce dersleri vermektedir.


İngilizce’den çevirdiği kitaplar;


-Osmanlı Kahire’sinde Tüccar Olmak, Nelly Hanna, Küre Yayınevi.


-Hatıralar: Tanıdıklarım, Arnold J. Toynbee, Klasik Yayınları.


-Çıplak Türkiye: Modern Türkiye’nin Kısa Tarihi, Nicole Pope ve Hugh Pope, Gelenek Yayınevi.

Eserleri

Akrabalar

Davut Bektaş
Eşi

Hocaları

no image
Muhammed Zekeriya
Hüsn-i Hat
Davut Bektaş
Hüsn-i Hat
Hüsn-i Hat

Faaliyetler