KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Yeşim Karamık Jandar


Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. İş hayatına ayakkabı ve çanta tasarımları yaparak başladı. Perakende sektöründe, endüstriyel tasarım alanında ulusal ve uluslararası şirketlerde görev aldı. Fuar standı, mekan ve mağaza dekorasyonu, tanzim teşhir standı, kurumsal kimliğin mekana uyarlanması, tasarımların üretim ve uygulamaları üzerinde çalıştı.


Tezhip çalışmalarına, 2006 yılında, Süheyl Ünver’in talebelerinden olan İslam Tarihi ve Sanatları hocası Prof. Dr. Candan Nemlioğlu’ndan ders alarak başladı. Daha sonra Cafer Ağa Medresesi’nde Cemile Baybura hocadan ve Kıztaşı’ndaki atölyesinde Mafirat Onat hocadan tezhip dersleri alarak devam etti. Aynı dönemde Sultanahmet’te İstanbul Sanatçılar Çarşısı adı ile hizmet veren Cedid Mehmet Efendi Medresesi’nde, Sevil Apaydın hocadan kumaş boyama eğitimi aldı. Kimyasal boya içermeyen kına malzemeleri ve uygulamaları üzerine araştırmalar yaptı. 2010 -2013 yılları arasında TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Türk İslam Sanatları Merkezi Yıldız Şale Köşkü’nde Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam Hocalardan ders almak suretiyle tezhip çalışmalarına devam etti ve sertifika aldı. Halen hocaları ile birlikte çalışmaya devam etmektedir.


Bir dönem Taner Alakuş Atölyesi’nde Işıl Özışık hocadan suluboya resim dersi alan ve İstanbul Tasarım Merkezi’nde Gülnihal Gül Mamat hocanın özgün hat ve kufi derslerine devam etmekte olan Yeşim Karamık Jandar, kendi kişisel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok karma sergiye katılmış olan ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Yeşim Karamık Jandar, evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Eserleri

Hocaları

Nilüfer Kurfeyz
Tezhip
no image
Selim Sağlam
Tezhip
Mafirat Onat
Tezhip