KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Mustafa Pekşen

Münib

Doğum Tarihi H. 1380-1381
M. 1961
Doğum Yeri İskenderun / Hatay

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1961’de İskenderunda doğdu. İlk, orta ve lise tahsilinden sonra 10 Mart 1981’de Adana Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 

Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine intisab etti. 30.8.2012 yılında TSK’dan (Genelkurmay Denetim Başkanlığındaki son görevinden) Kıdemli Albay Rütbesi ile emekli oldu.

1979 yılında üniversite öğrencisi iken Mustafa Halim ÖZYAZICI ve Hamid AYTAÇ Üstatların talebelerinden (merhum) Sami Kanalıcı vasıtası ile ilk defa Hat Sanatı ile tanıştı.

Ancak 1981’de TSK’ne intisabı nedeniyle bu sanata ara vermek zorunda kaldı. Emekli olur olmaz, ikamet ettiği Ankara’da Hattat Kadir Sakoğlu ile tanışıp 16 Aralık 2012 – 8 Haziran 2014 

tarihleri arasında iki dönem halinde Türkiye Diyanet Vakfı Ankara KAGEM’de Sülüs ve Nesih müfredat ve mürekkebat meşklerini ikmal etti. 

2014 yılında ayrıca Abdurrahman ve Seyit Ahmet Depeler Hocalardan Rik’a ve Celi Sülüs dersleri aldı, Sülüs ve Nesih müfredat meşklerini de tekrar ederek icazet almaya hak kazandı.

9 Temmuz 2015 tarihinde de Mustafa Parıldar Hocadan ilk Ta’lik dersini aldıktan sonra kendi kendine devam etti.

Bu arada (Ocak ve Nisan 2013 tarihlerinde) 4 ay süre ile hafta içi 5’er gün devam ettiği Yenimahalle Müftülüğü’nün Batıkent Merkez Camii Akşam Kur’an Kursunu da birincilikle bitirip 

Kurs Sertifikası aldı. 

          

10 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Keçiören Estergon Kalesindeki Kadir Sakoğlu ve Talebeleri sergisinde iki eseri, 11 Haziran 2013 tarihinde de Türkiye Diyanet Vakfı Ankara 

Kocatepe Konferans salonundaki yılsonu kurs mezuniyet sergisinde eserleri sergilendi. 

Ekim 2013 tarihinde TC.Kültür Bakanlığının 17.Türk Süsleme Sanatları yarışmasında, sergileme ödülü aldı.

Boş vakitlerinde usta hattatlarının eserleri üzerinde araştırma ve incelemeler yaparak cok geniş bir Hüsn-i Hat Arşivi oluşturdu. 


12-15 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’da IRCICA tarafından gerçekleştirilen milletlerarası ilk hattatlar buluşmasında; Fuat Başar ve Kadir Sakoğlu Hoca’dan Sülüs ve Nesih 

yazı dallarında Klasik İcazetname’sini ve IRCICA Direktörü Dr. Halit Eren Bey’den de Uluslararası İcaze Sertifika’sını alarak bu kutlu kervana dahil oldu. 


Eserleri

Hocaları

Abdurrahman Depeler
Hüsn-i Hat
Seyit Ahmet Depeler
Hüsn-i Hat