KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Kuddusi Doğan

Hattat
Doğum Tarihi H. 1385
M. 1965
Doğum Yeri Kahramanmaraş

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

1965 yılında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğdu. 1985 yılında Kahramanmaraş İmam-Hatip Lisesini, 1991 yılında Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesini bitirdi. Aynı üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslâm Felsefesi dalında yüksek lisans yaptı (1996) ve 1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezini bitirdi.


Konya’da müezzinlik, Erzurum-Narman, Osmaniye Sumbas ve Gaziantep-Nurdağı ilçelerinde müftülük yaptı. 2003-2007 yılları arasında Almanya’nın Schwandorf ve Nürnberg şehirlerinde din görevlisi olarak çalıştı.


1987 yılında Konya İlahiyat Fakültesinde seçmeli ders olarak başladığı Hat Sanatını kendi halinde sürdürmektedir. İlk olarak Fevzi Günüç Beyden Rik’a meşk ederek başladı, 1992 yılından itibaren Hüseyin Öksüz Beyden Sülüs ve Nesih yazarak devam etti ve 2003 yılında icazetname aldı.


Kuddusi Doğan kendisini profesyonel anlamda bir hattat olarak görmemekte, resmi işlerinden fırsat buldukça yazmakta, görev yaptığı yerlerde mütevazı sergiler açarak bu sanatımızın tanınmasına ve gençlerimiz arasında yaygınlaşmasına gayret etmektedir.


Tanzimat’ın Kıblesi adıyla yayınlanmış (Ölçü Yayınları-1991) bir incelemesi mevcuttur.


Halen Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde müftülük yapmaktadır. Kuddusi Doğan evli ve üç çocuk babasıdır.

Eserleri

Hocaları

Hüseyin Öksüz
Hüsn-i Hat
H. 1412-1413 / M. 1992

Faaliyetler