KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Kadriye Bayraktar

Müzehhip
Doğum Tarihi H. 1397-1398
M. 1977
Doğum Yeri İstanbul

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

   1977 İstanbul doğumludur. Ankara Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde okumakta olan  Kadriye  Bayraktar   2007 yılında Üsküdar Türk İslam Sanatları Kurs Merkezinde Harun Yılmaz'la Tezhip eğitimine başlayıp  2008-2013 Yılları arasında Hakan Dağlı ile eğitimine devam etti. Bu beş yıl boyunca hocası ve kendi gayretiyle pratik ve teknik acıdan çok kapsamlı ve yoğun çalışmalarda bulundu. Yapmış olduğu araştırmalar ve incelemeler üzerinde derin etkiler bırakarak Türk Tezhip Sanatına profesyonelce bakmaya başladı.Tasarım yönünü de geliştirmek amacıyla Hakan Dağlı hocadan “Temel Sanat Eğitimi” dersi aldı.

  Hocasıyla 5 yılda yaptığı çalışmalarla yarışmalara, sergilere ve projelere katıldı. Kendisini geliştirme açısından bu projelere son derece önem verdi ve gerekli disiplini göstererek hazırlandı. 2009 yılında İsmek’in düzenlemiş olduğu “İstanbul” konulu branş yarışmasında eseri sergilenmeye layık görüldü.

    2011 yılında Klasik Türk Sanatları Vakfının düzenlediği “İstanbul’un Yüzü” yarışmasında eseri 100 eser arasında girerek koleksiyona dâhil oldu. 2013 yılında ISMEK İstanbul konulu branş yarışmasında eseri sergilenmeye layık görüldü. 2013 yılında düzenlenen "Geleceğin Ustaları" adlı yarışmasında eseri dördüncülüğe layık görüldü. 2015 yılında Üsküdar Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfının düzenlemiş olduğu 7 tepe 7 sanat uluslar arası yarışmasında eseri  Birinciliğe layık görüldü.

    2013 yılından itibaren " İsmek" Üsküdar Türk İslam Sanatkarı Kurs Merkezinde usta öğreticiliğe başlayan ve 2015-2019 yılları arasında  İsmek Türk İslam Sanatları İhtisas Okulunda Tezhip branşında usta öğreticilik yapan sanatçı 2018 yılında açmış olduğu PERDAH SANAT  Atölyesinde öğrencilerinden oluşan sanat grubuyla  çalışmalarına devam etmektedir.

Eserleri

Akrabalar

no image
Melek Bayraktar
Kız Kardeşi

Talebeleri

Zehra Artuç
Tezhip

Faaliyetler