KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Erhan Bektaş

Hattat
Doğum Tarihi H. 1407-1408
M. 1987
Doğum Yeri Ankara

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında
 1987 yılında Ankara doğumludur. Kırıkkale Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünden 2009’da mezun olmuştur. 2011 yılında İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nda Gelir Uzman Yardımcısı olarak görevine başlamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Gelir Uzmanı olarak görevine devam etmektedir.


 Üniversite yıllarında tanıdığı yazıyı, Maliye’ de göreve başlamak üzere geldiği İstanbul’da öğrenmeye karar verdi. 2013 yılında hocası Ahmet Kutluhan ile Rik’a yazıda başladığı Hat Sanatı eğitimine Sülüs-Nesih yazı ile devam etmiş; 2017 yılı itibariyle Hasan Çelebi ve Ahmet Kutluhan hocaların tasdikiyle Sülüs-Nesih yazılarında icazete hak kazanmıştır.  İcazetinden önce Balaban Tekkesi ve Kültür Evi’nde hocası Ahmet Kutluhan nezaretinde başladığı talebe yetiştirme faaliyetlerini ruberu ve online olarak halen sürdürmektedir.


 Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Enstitüsü’nde Hat Sanatı ana sanat dalında 2015 yılında yüksek lisans çalışmalarına başladı. "Süleymaniye Kütüphanesindeki Süheyl Ünver Koleksiyonunun Hat Sanatı Açısından Değerlendirilmesi” isimli tez çalışmasını yürütmüş; Yüksek Lisans eğitimi boyunca; Aklâm-i Sitte’ de ekol Üstadların yazılarını Prof.Dr. Muhittin Serin ile inceleme fırsatı buldu, Sülüs yazıda Davud Bektaş ve Prof.Dr. M. Hüsrev Subaşı, Rik’a yazıda Ali Toy hocalardan istifade etmiştir. 


 2017 yılında İstanbul/ Üsküdar’da başladığı Hat Sanatı öğreticiliği görevine; 2020 yılından itibaren Ankara’da ve şehir dışında bulunan talebelerine online olarak devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları Değerlendirme Kurulu kararına göre, 22/06/2022 itibariyle “Sanatçı Tanıtma Kartı” almaya hak kazanmıştır. Iğdır, Muğla, Adıyaman, Afyonkarahisar gibi illerde talebeleri bulunmaktadır. İyi derecede bağlama ve ud gibi telli enstrümanları çalabilmekte ve hususi olarak tasavvuf musikisi ile ilgilenmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Eserleri

Hocaları

Ahmet Kutluhan
Hüsn-i Hat
H. 1434-1435 / M. 2013
Hüsn-i Hat
H. 1434-1435 / M. 2013