KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Abdullah Gün

Hattat
Doğum Tarihi H. 1379-1380
M. 1960
Doğum Yeri Ordu - Fatsa

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında


1960 yılında Ordu ili Fatsa ilçesi Duayeri Köyü’nde dünyaya geldi. 1969’da İstanbul Kasımpaşa’ya yerleşti. İlköğrenimini Fatih İskenderpaşa İlkokulunda tamamladı. Yine Fatih Balat Hacı İsa Kur’an Kursunda Hüseyin Ay Hocaefendinin rahle-i tedrîsinde hıfzını ikmâl etti. Fatih Cedîd Abdurrahim Efendi Kur’an Kursunda Fatih Camii İmam Hatiplerinden Kazım Bayram Hocaefendinin nezaretinde hıfzını talim ile kuvvetlendirdi.


Kur’an Kursu tedrîsatı esnasında Fikri Doğan hocanın vesilesiyle hat sanatını tanıma fırsatı buldu. Hat sanatını geliştirmek maksadıyla bu konuda üstâd olan Hasan Çelebi’den hüsn-ü hat dersleri almaya başladı. 1983 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak memuriyet hayatına başladı.


1999 yılında Hasan Çelebi'den sülüs ve nesih dalında icâzet aldı. Hasan Çelebi ve Ali Alparslan hocalardan rik‘a, dîvânî ve ta‘lik dersleri aldı ve icazetini aldı.


2007 yılında İstanbul Eminönü Müftülüğü Mimar Hayrettin Camiinde görev yaparken emekli oldu. Hâlen çeşitli kuruluşlarda hat severlere hüsn-i hat dersleri vermektedir.


Birçok cami yazısı, mezar taşı yazısı, özel koleksiyonlarda levha yazıları ve ayrıca kitap yazıları bulunmaktadır.


Sanatçı 2010 yılı sonunda tamamlanan İstanbul Süleymaniye Camii restorasyonunda cami yazılarını restore eden ekipte çalışmalara katkıda bulunmuştur.

Eserleri

Talebeleri

Osman Çiçek
Hüsn-i Hat
Abdullah Rüştü Kişi
Hüsn-i Hat

Faaliyetler