KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

HATTIN İZİNDE BİR ÖMÜR 'HASAN ÇELEBİ'

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
Ne Zaman? 27.02.2019
Nerede? İstanbul ,TR Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi/Üsküdar

Açıklama

Hattat Hasan Çelebi'yi anlatan "Hattin Izinde Bir Ömür" belgeselinin özel gösterimi Baglarbasi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçeklestirilecek.
4. Uluslararasi Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri kapsaminda yapilacak özel gösterime, etkinligin seref konugu Çelebi de katilacak.
Hüsn-i hat sanatini yasatarak gelecek nesillere aktarmak amaciyla ömrünü harcayan sanatçiyi ele alan belgesel, Arapça altyazili olarak yayinlanacak.
Reisü'l-Hattatin Hasan Çelebi'yi anlatan bölümde, sanatçinin çocukluk yillarindan baslayarak hüsn-i hat sanatiyla geçen ömrü, kendisinin, yakinlarinin ve talebelerinin dilinden ele aliniyor. 
"Hattin Izinde Bir Ömür" belgeseli, 1930'lu yillardan 1960'li yillara kadar neredeyse unutulmaya terk edilmis olan hüsn-i hat sanatinin son birkaç temsilcisi ve bu temsilcilere büyük fedakarliklarla yillarca talebelik eden bir sanatkarin yolculuguna taniklik etmeyi amaçliyor.
Yakin zamanda izleyiciyle bulusacak 13 bölümlük yapim, basta Hasan Çelebi olmak üzere pek çok hattatin dilinden hüsn-i hat sanatinin önemi, tarihi, tarzlari ve günümüzdeki halini isliyor.

Fotoğraflar

Sanatkârlar